لکه گیری

۱۳۹۶/۱۰/۰۴

لکه گیری

قالیشویی اقدسیه

لکه گیری

انواع روش های لکه گیری بر روی فرش

حتما شما هم تا به حال با این مسئله روبرو شده اید که بر روی فرشتان لکه هایی ایجاد شده و پاک کردن آن برای شما دردسر ایجاد کرده است. لکه گیری فرش یکی از سخت ترین روش های پاکسازی می باشد. البته بسته به نوع لکه ای که ایجاد شده است روش های مختلفی دارد.

ما همه می دانیم که هیچ قانون طلایی برای این که فرش را تمیز کنیم وجود ندارد. پس برای این که بتوانیم یک لکه را از روی فرشی تمیز کنیم ابتدا باید نوع لکه را مشخص کنیم تا بتوانیم از روش مناسبی برای پاکسازی آن استفاده کنیم.

این که لکه ی ایجاد شده بر روی فرش به وسیله ی لکه های طبیعی ایجاد شده یا خیر می تواند کمک شایانی در لکه گیری به شما کند. مثلا لکه هایی که در اثر استفاده از توت ها، گیلاس ها، غذاهای طبیعی، شیر و غیره ایجاد می شوند را به راحتی میتوان با کمی مواد شوینده و کمی آب پاک سازی نمود. آب باید گرم باشد تا این پاکسازی بهتر عمل کند.

نوع دیگری از لکه ها، لکه های آبی هستند. برای پاک سازی این نوع لکه ها که معمولا با جوهر خودکار یا حتی ژله ایجاد می شوند می توان از آب به عنوان یک جز اصلی برای لکه گیری استفاده نمود.

اگر بر روی فرش شما لکه ی جوهر معمولی ایجاد شده باشد بهترین روش برای پاکسازی آن با ماست است. اما هیچ کدام از این روش ها را نمی توان در منزل انجام داد. چون ممکن است لکه ی ایجاد شده را به جای پاکسازی نمودن بدتر کنید. باید عملیات لکه گیری را به متخصصین این کار بسپارید تا به بهترین نحو ممکن این عمل را انجام دهند.

مخصوصا اگر فرش شما دستباف باشد، می تواند عملیات لکه گیری از حساسیت بیشتری نیز برخوردار باشد. مراحل پاکسازی به نوع لکه ی ایجاد شده بستگی دارد. برخی لکه ها هستند که زمانی که ایجاد می شوند به درون پرزهای فرش نفوذ می کنند و نمی توان به راحتی و با انجام عملیات هایی در منزل این لکه ها را پاکسازی نمود. به همین منظور لازم است فرش خود را برای لکه گیری به یک متخصص بسپارید.

 

انواع لکه های ایجاد شده و لکه گیری ان ها

لکه هایی که در اثر مواد خوراکی و یا مواد دیگری ایجاد می شوند که سطحی بوده و می توان به راحتی آن ها را تمیز نمود نیازی به لکه گیری های خاص ندارد. اما برخی لکه ها هستند همچون لکه ها ایجا دشده از طریق چسبیدن رنگ های جوهری به فرش، و یا رنگ ها روغنی، قیر، چسب و انواع دیگری از این لکه ها. این لکه ها را نمی توان به روش خانگی از بین برد و لازم دارد یک متخصص لکه گیر برا این عملیات حضور داشته باشد.

مثلا لکه ای که در اثر ریخته شدن رنگهای جوهری بر روی فرش ایجاد می شود را نمی توانید با استفاده از مواد شوینده و کمی آب ولرم پاکسازی نمایید. حتی اگر اقدام به استفاده از این مواد کنید ممکن است لکه ی کوچک ایجاد شده بر روی فرش را به وسعت بالاتری آلوده نمایید.

 برای این که از دست این لکه ها خلاص شوید هرگز دست به اقدامی خود سرانه در منزل نزنید. سعی کنید قبل از این که فرشتان را به نابودی بکشانید آن را به دست یک متخصص لکه گیری بسپارید و با خیال راحت فرشتان را به شکل اولیه ان دریافت کنید.

فرشها معمولا از حساسیت تارو پودی خاصی برخوردارند و نباید از هر ماده ای برای لکه برداری بر روی آنها استفاده کنید. زیرا ممکن است به باف و تار و پود فرشتان صدمه زده و عمر مفید استفاده از آن را کاهش دهید. پس ابتدا علت نوع لکه ی ایجاد شده را شناسایی کنید و اگر نتوانستید آن لکه را به روش خانگی از بین ببرید، حتما به یک متخصص لکه گیر مراجعه نمایید.

 

یکی از خدمات قالیشویی اقدسیه لکه گیری می باشد