رفوگری

۱۳۹۶/۱۰/۰۴

رفوگری

قالیشویی اقدسیه

هنر رفوگری و مراحل انجام آن

 رفوگری یکی از هنر هایی است که پس از هنر فرش بافی بدان نیاز پیدا شد. پس این هنر پابه عرصه ی وجود گذاشت. از آن جهت که هر فرش ممکن است به هر دلیلی در طول مرور زمان آسیب ببیند و یا آفت زده شود، به جای این که فرش را دور بیندازید بهتر است آن را به یک استاد رفوگر بسپارید تا به بهترین نحو ممکن این فرش شما را به حالت اول خود باز گرداند.

هنر رفوگری را می توانیم یک هنر مکمل برای فرش بافی به شمار اوریم زیرا تا وقتی فرش در خانه ها استفاده می شود و در کشور عزیزمان فرش تولید می شود، رفوگری نیز لازم بوده و باقی خواهد ماند.

تصور کنید یک فرشی از نیاکان شما به یادگار مانده باشد. یا این که فرش های عتیقه ای که می دانید دارای قدمتی طولانی هستند، به دلیل مرور زمان و یا هر عامل دیگری دچار خوردگی و یا آسیب شود. نمی توانید به راحتی از این فرش راحت شوید. پس باید آن را تعمیر کرده و به خوبی از آن نگهداری کنید.

کسانی که فرش بافی می کنند تقریبا باید کم و بیش با هنر رفوگری آشنا باشند. زیرا ممکن است گاهی نیاز پیدا کنند به این هنر مفید. البته هر هنری نیاز به مهارت دارد. پس کسانی که شغلشان رفوگری است به طبع، بهتر از استاد فرشباف می تواند عملیات رفوگری را بر روی فرش انجام دهد.

فرش ها در مقابل رطوبت و یا حرارت در طی زمان مکن است دچار اسیب شوند. از این رو ضایعاتی به بار می آورند. از جمله این شایعات می توانیم به پوسیدگی، پاره شدن شیرازه های فرش، جر خوردگی و یا پارگی، از بین رفتن پرز ها و یا حتی رنگ پریدگی فرش اشاره نماییم.

برخی دیگر از ضایعات نیز هستند که در اثر بید زدگی، پریدگی با وسایل تیز همچون چاقو، و یا در اثر سوختگی در فرش ایجاد می شوند.

برای از میان برداشتن این ضایعات از روی فرش لازم است فرش را رفو گری نماییم. پس نباید به این فکر کنید که فرش را به این دلایل دور بیندازید.

مراحل رفوگری و نحوه ی انجام آنها

  1. شیرازه دوزی: در این مرحله رفوگر باید با نخی که همرنگ شیرازه فرش است، به ترمیم خرابیها بپردازد. اگر این نخی که رفوگر از آن استفاده می کند با شیرازه ی فرش یک رنگ نباشد، شبیه وصله کاری در امده و به چشم می خورد. پس نباید این اتفاق بیفتد. باید حتما رفوگر دقت نماید و از نخی همرنگ شیرازه ی فرش استفاده کند.
  2. پل سازی: اگر چله های اول و آخر فرش از بین رفته باشند، رفوگر باید با رنگی که هم رنگ چله ها است این چیله ها را ترمیم کند. به این روش پل سازی می گویند.
  3. بید خوردگی: زمانی که فرشی بید خوردگی پیدا می کند لازم است تا ما این فرش را به رفوگر بسپاریم تا به روش مخصوصی این بید خوردگی ها را برطرف نماید. اگر پشت فرش بیده خورده باشد، با جلوی فرش متفاوت است. از این رو باید به دنبال یک رفوگر استاد و ماهر باشید که بتواند فرش را در کمال دقت رفوگری نماید.
  4. سوراخ شدگی، پاره شدگی، سوختی و..: هر کدام از این اتفاقات که بر روی فرش شما بیفتد، باید آن را رفوگری کنید. برای انیکار نیز حتما باید رفوگر از نخی استفاده نماید که قسمت سوختگی با ان بافته شده است. اگر به این موضوع چندان اهمیتی ندهید، محل رفو شده به راحتی قابل تشخیص می شود و ارزش قالی را از بین می برد.

علاوه بر این مراحل، مراحل دیگری نیز برای انجام رفوگری فرش لازم است. از جمله: گلیم بافی، رنگرزی، جر خوردگی، رنگ پریدگی و از این قبیل مراحل.

 

یکی دیگر از خدمات قالیشویی اقدسیه رفوگری می باشد